W zeszłym roku Bank Narodowy Republiki Białoruś wysłał list do innych banków białoruskich, w którym zawiadomił, że zamierza zrezygnować z korzystania z trzech największych budynków swych filii regionalnych w Mochylewie, Witebsku i Grodnie. Narodowy Bank zaproponował innym bankom wykupić te budynki i oceni w najbliszczym czasie ich wartości rynkową.
W Grodnie Bank Narodowy chce sprzedać swój główny budynek na ulicy Karbyszewa №17 (dawnej Napoleońskiej). Jest to zabytek architektury, największy (prawie 3000 metrów kwadratowych) budynek użyteczności publicznej, wzniesiony w naszym mieście w latach II Rzeczypospolitej jako oddział powiatowy Banku Polskiego w Grodnie. Dzięki temu że budynek zawsze był w rękach instytucji bankowych udało go się zachować w bardzo dobrym i autentycznym stanie.
Autorem projektu gmachu był inżynier-architekt Jan Klimaszewski. Wygrał on konkurs z oryginalnym projektem, który był realizowany tylko raz w Grodnie. Budowla rozpoczeła się 10 września 1930 roku, budynek był całkiem przyjęty w czerwcu 1933 roku. W budowle zaangażowane były firmy Gumowskiego i Maksimowicza z Wilna, Bialkewicza z Warszawy. Montażem urządzeń w budynku zajmowała się firma „Polesie” z Piotrkowa (centralne ogrzewanie), „Instalator” z Warszawy (wody i kanalizacji), inżynier Skudra (sprzęt elektryczny), Gottschalk (stalowe drzwi do sejfów). Zdobienie wewnętrzne budynku zrobiły firmy Helińskiego z Bydgoszczy i Szwachuły z Warszawy.
Czterokątny w planie na wysokim granitowym fundamencie budynek był prawdziwym zdobieniem miasta. Bankierzy pracowali wśród marmuru, brązu, drzwi i okna były wykonane na zamówienie z dobrego drewna.
Jako własność Narodowego Banku Białorusi gmach jest dobrze utrzymany. Teraz, w erze cyfrowej, takie budynki nie są bankom potrzebne, i, szczerze mówiąc, są wielkie wątpliwości, że jakiś inny białoruski bank zechcę wziąć we własne ręce tak dużą nieruchomość. Istnieje projekt przekazania banku dla grodzieńskiej biblioteki wojewódzkiej i być może po jakimś czasie dawny bank po raz pierwszy w historii otworzy swoje drzwi w nowej jakości.
Ciekawe że w latach międzywojennych powstał jeszcze jeden budynek bankowy w stylu funkconalistycznym. Przy ulicy Orzeszkowej Nr4 znajdowała się kamienica początku XX wieku. Ten zwykły dla miasta budynek był wykupiony wiosną 1937 roku przez Grodzieńską Kasę Komunalną. Inżynier Grochowski wykonał projekt rekonstrukcji budynku na którą wydzielono 70 tysięcy złotych. Przebudowę zaczęto tylko w 1938 roku, prowadziła ją firma J. Kornaszewskiego z Ostrowia, korzystając z najętych miejscowych robotników. Przed początkiem Drugiej Wojny Światowej miasto otrzymało jeszcze jeden nowoczesny budynek, który teraz jest własnością Belarusbanku.
-
Катэгорыя: Content - Belarusian
-
Апублікавана 18 Жнівень 2019
Апошняе
- Гродненский военный лагерь 1705 – 1706 гг.
- Первое упоминание про Городен - 1127 год
- НА ПРАВАХ МАГДЭБУРГА
- ГАРАДЗЕНСКАЕ КНЯСТВА (ПАЧАТАК ГІСТОРЫІ)
- ІМЯ ГОРАДА
- Тайны семейной усыпальницы
- Старая Лента. Гродненский синематограф: забытые страницы
- В аренду предводителю дворянства или история дома на ул. Академической
- Бася і Кася ў пяшчоце часу